Middle School Awards Ceremony

Congrats to the following students who won awards at the Middle School Awards Ceremonies! 
 

 

7th/8th Grade Awards:

 

Language Arts Recipients:                 

Smith (7th Grade)

1st--Noah Lopez

2nd--Lillian Smith

3rd--Braylon Williams

 

Seals (8th Grade)

1st--Amanda Thompson

2nd--Eva Miguel

3rd--O'Darien Johnson

 

Graham (8th Grade)

1st--Sadie Smith

2nd--Preston Crump

3rd--Presley Moss

                                   

Language Arts: Honors                      

Seals (7th Grade)

1st--Caleb Simmons

2nd--Annie Stanley

3rd--Paxton Gray

 

Seals (8th Grade)

1st--Tucker Skelton

2nd--Ella Davis & Ellie Kate Reeves

3rd--Nevaeh Leonard

 

History:

Rodgers (7th Grade)

1st--Eli Cooper

2nd--Audrey Farr

3rd--Anna Reyes

 

Hatcher (7th Grade)

1st--Noah Jalla

2nd--Annie Stanley

3rd--Caleb Simmons

 

Hatcher (8th Grade)

1st--Nevaeh Leanord

2nd--Lilah Edmonson

3rd--Madison Bidstrup

 

Lugenbuehl (8th Grade)

1st--Ella Davis

2nd--Benjamin Pham

3rd--Ellie Kate Reeves

                                   

Science:

Butler (7th Grade)

1st--Lillian Smith/Christian Leon

2nd--Carter Boyd        

 

Butler (8th Grade)

1st--Jenna Jones

2nd--Cora Ellenburg

3rd--Molley Holbert/Olivia Phillips

 

Tallent (7th Grade)

1st--Caitlee Kyle

2nd--Chase Kiddy

3rd--Madison Mitchell

 

Henson (8th Grade)

1st--Chloe Andrews

2nd--India Gardner

3rd--Addyson Moore

 

Science: Honors

Tallent (7th Grade)

1st--Annie Stanley and Caleb Simmons

2nd--Thomas Senf and Hattie Alexander

3rd--Oliver Bailey

 

Henson (8th Grade)

1st--Nevaeh Leanord

2nd--Jack Frame and Tucker Skelton  

 

Art:

LeGoff

1st--Annie Stanley

2nd--Ellie Kate Reeves

3rd--Noah Jalla

 

Band:

Tutor

1st--Jack Frame

2nd--Annie Stanley

3rd--Thomas Senf

 

Choir  

Woodhouse

1st--Alexis Price

2nd--Ruby Patterson

3rd--Alanna Carouthers

 

Spanish

Martinez

1st--Jack Frame

2nd--Nevaeh Leonard & Ben Pham

3rd--Melissa Bullock

 

Cyber Foundations                

Ashcraft

1st--Caleb Simmons and Thomas Senf

2nd--Paxton Gray

3rd--Annie Stanley

 

Dexter

1st--Charles Bailey

2nd--Audrey Farr

3rd--Henry Ellenburg

 

STEM  

Shanks

1st--Neveah Leonard

2nd--Madison Bidstrup

3rd--Jack Frame

 

Dexter

1st--Ellie Kate Reeves

2nd--Jessy Mitchell

3rd--Sadie Smith

 

Mathematics              

Johnson          

1st--Noah Lopez

2nd--Paulina Miguel

3rd--Chase Kiddy

 

Petty

1st--Francisco Del Angel

2nd--Eva Miguel

3rd--Chloe Andrews and Frank Barber

                                   

Honors Mathematics:                        

Snyder (8th Grade)

1st--Nevaeh Leanord

2nd--Ben Pham and Ahmad Hall

3rd--Tucker Skelton

 

Snyder (7th Grade)

1st--Annie Stanley

2nd--Caleb Simmons

3rd--Hattie Alexander

 

 

      5th Grade          
Teacher Chavez McLain Mitchell Parker Morgan Burcham Hood Weeden
Math                
1st Antonio Pascual Henry Labas Sebastian Del Villar Ceron Adleigh Skelton Eli Wright Virginia Kate Taylor Taylor Short Talon Hartnell
2nd Nevaeh Gonzales Angela Gaspar Jaxon Maharrey Kash Holcomb Koa Johansson Jack Garrett Jaxson Evans Lindsey Mitchell and Caden Cummings
3rd Brantley Faulkner Noah Delaney Laikyn Johnson and Connor Miller Penn Holley JD Jones Catherine Bennett & Tanvi Padala Charli Little Jacob Hines
English                
1st Rosaline Gray Henry Labas Laikyn Johnson Adleigh Skelton Eli Wright Catherine Bennett Jaxson Evans Jacob Hines
2nd Antonio Pascual Hayden Tran Jaxon Maharrey Blair Hudson Chelsea Franco Virginia Kate Taylor Charli Little Caden Cummings
3rd Brantley Faulkner Angela Gaspar Kayleigh McEwen Kash Holcomb Dakotah Parker Jack Garrett Counce Little William Orman
Science                
1st Nevaeh Gonzales Henry Labas Sebastian Del Villar Ceron Adleigh Skelton Eli Wright Virgina Kate Taylor Counce Little & Taylor Short Lindsey Mitchell
2nd Antonio Pascual Noah Delaney & Chris Null Jaxon Maharrey Kash Holcomb Koa Johansson Addilynn Sprouse Charli Little Talon Hartnell
3rd Brantley Faulkner Kynleigh Lambert Leidy Lopez Penn Holley JD Jones Catherine Bennett and Jack Garrett Matthew Felipe Rilee Bea Butler & William Orman
Social Studies                
1st Brantley Faulkner Henry Labas Sebastian Del Villar Ceron Kash Holcomb Eli Wright Aidan Wardlow Charli Little Bain Trousdale
2nd Antonio Pascual Hayden Tran Jaxon Maharrey Tie: Alayna Elliot, Penn Holley, Chelsea Franco Tanvi Padala and Catherine Bennett Counce Little Lindsey Mitchell
3rd Nevaeh Gonzales Jada Baker Laikyn Johnson 2nd tie: Blair Hudson, Adleigh Skelton Dakotah Parker Antonio Graham Taylor Short Xavier Peterson
Reading                
1st Nevaeh Gonzales Henry Labas Sebastian Del Villar Ceron Adleigh Skelton Eli Wright Mason Arnold & Virgina Kate Taylor Keaton Davis Lindsey Mitchell
2nd Brantley Faulkner Hayden Tran Jaxon Maharrey Kash Holcomb Chelsea Franco Catherine Bennett Charli Little Talon Hartnell
3rd Antonio Pascual Noah Delaney & Angela Gaspar Laikyn Johnson Blair Hudson Koa Johansson Tanvi Padala Jaxson Evans & Taylor Short Jacob Hines
iReady Growth - Reading                
  Jackson Marlar Robert Gaston Audree Butler Anfernee McGee Sophie Hampton Destiny Whitelow Taylor Short Jacob Hines
iReady Growth - Math                
  Colson Young Robert Gaston Javian Young Blair Hudson Koa Johansson Isaiah Patterson Carter Shelly Kendrick Preston

 

      6th Grade        
               
Teacher Lawson Alvarez Ballard Cissom Williams James Perkins
Math              
1st Bradlee Hajek Mac Fowler Dallas Barnes Taylor Keen Mazzie Castile Max Evans Kate Frame
2nd Madelyn Sain Ava Spencer Michael Guare Braxton Quinn Brooks Bain Declan Murphree Kate Walker Williams
3rd Amelia Sexton Charlie Elliott Christina Vazquez Tanle Jones Bo Mitchell Braylen Gwyn Ivy Monoghan
English              
1st Bradlee Hajek Alison Reece Dallas Barnes Taylor Keen Mazzie Castile Braylen Gwyn Kate Frame
2nd Madelyn Sain Ava Spencer Allie Bradford Josie Allcorn Knox Sexton Max Evans Kate Walker Williams
3rd Amelia Sexton Charlie Elliott Keyaira Warren Braxton Quinn & Tanle Jones Brooks Bain Declan Murphree Ivy Monaghan
Science              
1st Madelyn Sain Alison Reece Allie Bradford Taylor Keen Mazzie Castile Lindley Latch
Kate Frame/Kate Walker Williams
2nd Bradlee Hajek Griffin Carmichiel Dallas Barnes Tanle Jones Bo Mitchell Declan Murphree Ivy Monaghan
3rd Veda Savell Charlie Elliott Michael Guare Jax Wigginton Knox Sexton Max Evans Brianna Holloway
Reading              
1st Bradlee Hajek Griffin Carmichiel Allie Bradford Taylor Keen Mazzie Castile Declan Murphree Kate Frame
2nd Veda Savell Alison Reece Michael Guare Cooper Fondren Bo Mitchell Braylen Gwyn Kate Walker Williams
3rd Amelia Sexton Charlie Elliott Ashton Marlar Braxton Quinn Brooks Bain Max Evans Ivy Monaghan
Social Studies              
1st Bradlee Hajek Ava Spencer Michael Guare Gracie Bain Knox Sexton Presleigh Barry Kate Frame
2nd Amelia Sexton & Veda Savell Griffin Carmichiel Dallas Barnes Tanle Jones & Taylor Keen Bo Mitchell Ava Cooper Kate Walker Williams
3rd Madelyn Sain Alison Reece Allie Bradford & Ashton Marlar Kelsee Carter Brody Robbins Braylen Gwyn Ivy Monaghan
iReady Growth - Reading              
  Kaspen Prather Griffin Carmichiel Meadow Bryant Damian Newell Jaiden Gunn Ainsly Ruth Brantley Layton Sargent
iReady Growth - Math              
  Daniel Hardin Kerah Allen Breeze Palmer Payden Barber JaQuarius Patterson Lindley Latch Zyion Thomas